Admin UNAK Resmi
Türkçe-İngilizce Konu Başlıkları
yazan Admin UNAK - 28 Mayıs 2008, Çarşamba, 08:19
  Konu Başlıkları ile ilgili görüşlerinizi lütfen buraya yazınız.
Ahmet Şenol Armağan Resmi
Ynt: Türkçe-İngilizce Konu Başlıkları
yazan Ahmet Şenol Armağan - 28 Mayıs 2008, Çarşamba, 14:28
 

Sn Çömlekçi, çalışmalarınız gerçekten umut verici. Destekliyor ve bir soru sormak istiyorum. Gerek konu başlıkları olsun, gerekse kavram ve terimler konusunda olsun kullanıcıları yetkilendirebilecek bir çalışma yapılması daha uygun olmaz mıydı?

Örnek olarak "x" kullanıcısının "konu başlığı ekle" türünden bir butonla katkıları toplansa, bu sırada bilgisayar, daha önceden eklenen konu başlıkları ve / veya terimleri tuşlanan harfler yoluyla tanısa (web şifre hatırlama modüllerindeki gibi) ve kullanıcı veritabanından çağrılan bu verilere dayanarak eklemesini mükerrer kayda düşmeden gerçekleştirse... Tabii ki tüm eklemeler bir tür "geçici konu başlıkları listesi" ile liste yöneticilerince takip edilse ve "yönetici oluru"nu alarak kesin veri niteliğini kazanan veriler konu başlıkları olarak eklense...

Bu sistem kanımca

a) Daha hızlı veri toplamak,  

b) Liste yöneticilerine hızlı veri sağlamak ve onların verimliliklerini artırmak,

c) Çoğu veri tabanı içinde henüz yeralmamış / yeni / orjinal verileri tespit etmek gibi faydalar doğurabilecektir.

Bu önerilerin hayata geçirilmesi konusunda bilgisayar yazılım ve veritabanı uzmanlarından yardım almak gerekebilecektir. Kişisel olarak, çok daha karmaşık veritabanı isteklerini gerçekleştirebilen epeyce kurum / kuruluş tecrübe ettiğimi bildirmeliyim.

İyi çalışmalar.

A.Şenol Armağan

Beykent Üniversitesi Kütüphanesi

Admin UNAK Resmi
Ynt: Türkçe-İngilizce Konu Başlıkları
yazan Admin UNAK - 31 Mayıs 2008, Cumartesi, 09:27
 

Sayın Armağan,

Öncelikle ilginiz için çok teşekkür ediyoruz. Yukarıdaki yazdıklarınızın tamamı şu anda mümkün ve yapılabiliyor durumda. Ancak başlangıç için o kısımları henüz açmadık. Üst kurullar kesinleştiğinde yetki ve denetim kısmı da uygulamaya konacaktır. Yani kayıtlı kullanıcılar giriş yapabilecek bu girişler belli gruplar tarafından denetlenecek, ve onaylananlar veri tabanına girilecektir. Lütfen bu alanı bir "ekşi sözlük" niteliğinde algılamayın daha çok standartların belirlenmesine yönelik bir çalışma olduğundan aşama aşma bu dedikleriniz gerçekleştirilecektir.

Saygılarımla,